Turist Rehberleri Vakfı-TUREV’in düzenlediği Kilikya gezimize Mersin ve Silifke arasında devam ettik. Silifke yolu üzerinde Kanlıdivane Ören Yeri tabelasını izleyerek Toroslara doğru tırmandık. Kanlıdivane Ören Yeri tabelasının altında antik kentin adı Kanytella olarak yazılıydı.
Burası benim ilgimi başka türlü çekiyordu. Antik kent, 19. yy. ortalarında Fransız gezgin Victor Langlois tarafından keşfedilip, 70’li yıllarda yapılan kazılarla ortaya çıkarılmış. Yöredeki ilk arkeolojik araştımaları ise İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Bizans Sanatı hocam Prof. Dr. Semavi Eyice’nin gerçekleştirmiş olması benim için önemliydi. Antik kenti gezerken hocamın bize derslerde alattıklarını hatırladım.

KUTSAL YERLEŞİM YERİ
Antik kentin kalıntılarının bulunduğu alanın ortasında geniş bir obruk yer alıyordu. Yaklaşık 60 metre derinliğinde obruğun çevresinde MÖ 2.yüzyılda Olba Krallığı’nın yer aldığı ve denize açılan yolun ise liman olduğu anlaşılmış.
Obruğun çevresinde Olba Krallığı’nın kutsal bir yerleşimi olarak kurulan Kanyteleis hakkında 3.yüzyıla ait yazılara göre bilgler yer alıyor.

SUÇLULAR ÇUKURDAKİ VAHŞİ HAVYANLARA ATILIYORDU
Yazıtlarda şu bilgeler yer alıyor: MÖ. 408 yılında ise Bizans İmparatoru II. Teodosyus Neapolis (Yenikent) adıyla burayı kutsal bir Hrisyanlık merkezine dönüştürür. En parlak dönemini de MS. 4. yy. yaşar.
Derin bir uçurum görüntüsünde olan bu geniş obruğun (çöküntünün) etrafında kesme taştan yapılan bazilikalar, kaya mezarları, anıt mezarlar, kaya kabartmaları, sarnıçlar, caddeler, ve semerdam lahit kapakları bulunuyor.
Kentin efsanesine göre Roma çağında suçlular bu derin çukura atılıp vahşi hayvanlara parçalatılıyormuş. Bu nedenle veya yağmur suları nedeniyle toprak rengini almasından çukur halk arasında “Kanlı Divane” olarak anılıyor.

PRENS ABA AILESINE AIT KABARTMALAR
Obruğun bir duvarında Prens Aba ailesine ait kabartma yer alıyor. Diğer tarafta ise bir asker kabartması bulunuyor. Kabartmaların M.Ö. 1. yada M.S. 1. yy.da yapılmış olduğu düşünülüyor.
Bir niş içinde yeralan Prens Aba ailesine ait kabartmanın sağ taralnda 5 satırlık bir yazıtta ailenin isimleri yer alıyor. Kabartmada baba ve annenin yanında biri kız üç erkek olmak üzere dört çocuk oturuyor.

Obruğun diğer yamacında yer alan asker rölyefindeki yazıdan adının ‘Trogomon’ olduğunu ve M.S. 1.yy.’a ait olduğu anlaşılıyor.

ANıT MEZARLAR
Obruğun çevresinde bazı bazilikalar kısmen ayakta duruyor. Üç ayrı yerde nekropol bulunuyor. Ana yolun iki taralnda kayalara oyulmuş oda mezarlar görülüyor. Çevrede Roma ve Bizans mezarları yanında Osmanlı dönemine ait mezarların da bulunması o dönemde de burada yerleşme olduğunu gösteriyor.

CANYTELLIS ADı GEÇIYOR
Kuzeydeki nekropolün en yüksek yerinde görülen Kraliçe Aba’nın, kocası ve iki oğlu için yaptırdığı anıtsal mezar ören yerinin en ilginç yapısını oluşturuyor.
Kare planlı mezara yuvarlak kemerli bir kapıdan giriliyor. MS 2 yy’a ait olan mezarda yazılı bulunan Canytellis adının geçmesi nedeniyle önem taşıyor.

Kaydet

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: