Hindistan’ın her şehrinde caddelerde, sokaklarda karıncalar gibi gezen üç tekerlekli ‘tuk tuk” denilen araçlar ile bir yerlere gitmek büyük kolaylık getiriyor. Sıkışan trafikte daracık aralıklara giren araçlar, bazende kaldırımlardan geçerek trafiği aşıyorlar. Bu arada araçların kornaları hiç durmadan çalıyor.

Hindistan’da tuk-tuk kullandım
Tuk Tuk içinde oturmak pek rahat
Tuk Tuk’un her yanı açık

Hindistan yanında Uzakdoğu’nun bazı ülkelerinde de kullanılan bu pratik araç ile gezmek insana ayrı bir keyif veriyor. Bir bacağının poposunun altına koyan parmak arası terlikli Hintli şoförlerin rallicileri aratmayacak şekilde trafikte salvolar yaparak yol almalarını seyretmek heyecanlı oluyor.  Hindistan’da korna sesleri kesilmiyor ve araçlar birlirlerinin yanından kıl payı geçiyorlar. Bu nedenle bir çok aracın yan aynası ya kırık, ya da yok. Hydarabad’da Tuk Tuk kullanarak bu küçük aracın tadını aldım.
Türk turizmcilerinin Eylül ayında Hindistan”ın 8 önemli şehrinde düzenledikleri road show”a katıldım.Etkinlikler Mumbai, Bengalore, Hydarabad, Ahmedabad, Kalküta, Lucknow, Chennai ve Yeni Delhi şehirlerinde yapıldı. Bu süre içinde Türk turizmciler yaklaşık 1000 Hintli acente ile bir araya gelerek Türkiye’yi tanıttı. bu gezilerde gittiğimiz şehirlerin tarihi ve kültürel yapısını inceleme fırsatı buldum.

 

Save

Save

Save

Save

Save

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: