Ürdün’ün başkenti Amman’a 40 dakika uzaklıkta Lut Gölü, veya diğer adıyla Ölü Deniz, Hazreti İsa’nın vaftiz olduğu Ürdün Nehri’nin sularını barındırıyor. Çıkışı olmadığı için asırlar boyu aynı sub u gölde duruyor. Bizde bu sularda sezonu açmak üzere yüzdüğümüze göre vaftiz olmuş sayılırız. Aslında yetmezse Türkiye’de nasıl olsa Terkos var.

LUT GÖLÜ MACERAMIZ
Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen GHTCF17 adlı Dünya Sağlık Turizmi Forumu’ndan fırsat bulunca “Buraya kadar geldik Lut Gölü’nü görmeden ve orada yüzmeden gedemeyiz” dedik. TC Ekonomi Bakanlığı Uzmanı Oğuz Kuyumcu ve Turizm Bakanlığı eski müsteşarı Kamil Yüceoral’ile Amman Büyükelçiliği Ticari Müşaviri Nil Gökçe’nin önerisi üzerine Büyükelçilik görevlisi Yenal beyin aracıyla soluğu Lut Gölü’nde aldık.

AĞZIMIZ, BURNUMUZ, GÖZLERİMİZ YANDI
Amman ile Lut Gölü arasında 10 dereceli bulan ısı farkı vardı. Lut Gölü çevresi 20-21 derece, oldukça sıcak ve güneşliydi. Mayolarımızı giydik Dead Sea Spa Hotel’in önündeki plajdan göle girdik. Bizi uyaranlar başınızı suya sokmayı gözlerinizi, burnunuzu, ağzınızı koruyun demişlerdi. Biz Türk’üz ya bize bir şey olmaz. Kafamı suya soktum. Yanmayan yerim kalmadı. Ağzım, burnumun içi yanıyor gözlerimi açamıyordum. Allah’tan kenarda hortumla su vardı. Yüzümü yıkadım ve rahatladım.

ÇAMURA BULANDIK
Suya yeniden girince daha dikkatli olmaya çalıştım. Gölün suyu ilginç. Sırtüstü yatıyorsunuz ve sanki deniz yatağı gibi hiz batmıyorsunuz. Aşagıdan birisi size sürekli yukarı itiyor gibi oluyor. İlk kez vücudumun özgül ağırlığının sudan hafif olduğunu orada gördüm. Kıyıda bulunan gölün çamurunu vücudumuza buladık. Güneş altında bir sure bekledik. Çamur kurudukça derimizi gerdi. Sonra göle yeniden girdik. Dana sonra yaklaşık iki saat kaldığımız sahildi yaptıklarımızı bir kaç kez tekrarladık.Lut Gölü gerçekten ilginz Amman’a gelip te bu göle girmeyenler kendilerinde bir eksiklik hissedebilirler.

LUT GÖLÜ VEYA ÖLÜ DENİZ
Lut Gölü veya Ölüdeniz (Arapça: Bahr’ül-meyyit, İbranice: Yām Ha-Melaḥ), ve yeryüzünün en alçak ve üçüncü en tuzlu gölü. Akarsularla beslenmeyen ve 600 km² civarında bir alanı kaplayan Lut Gölü, Ürdün’ün Amman şehrine 40 km uzaklıkta, Afrika-Suriye ayrımındaki en alt noktasında yer alıyor.

DENIZ SEVIYESINDEN 350 METRE AŞAĞıDA
Lut Gölü’nün tabanı, su derinliği çok fazla olmasa da (yaklaşık 376 metre), göl seviyesi deniz seviyesinden 350 metre aşağıdadır. Bu büyük tuzlu göl, karşılıklı uzak noktalarından 80 km veya 18 km genişliktedir. Aslında göl, eski Lisan Denizi’nin bir parçasıdır

DÜNYADAKİ ÜÇÜNCÜ TUZ GÖLÜ
Su seviyesindeki çekilme eski zamanlarda yılda ortalama 18 cm iken, bugün bu değer İsrail ve Ürdün’ün artan içme suyu ihtiyacı nedeniyle, yıllık 50 cm civarına yükseldi. Lut Gölü %28 ile %33 arasında değişen tuz oranıyla (Akdeniz %3) Antarktika’daki Don Juan Gölü (%40’ın üzerinde) ve Asal Gölü’nden (%35) sonra dünyadaki en tuzlu üçüncü göldür

LUT GÖLÜ YOK OLUYOR
Çevreciler, Lut Gölü’nün yok olmaya başladığı yönünde uyarılar vermektedirler. Gölün iki yakasındaki Ürdün ve İsrail’in bromür endüstrisinin buna neden olduğunu ileri sürülür. Ancak daha çok İsrail’deki fabrikalar yüzünden temiz su sıkıntısı çekiliyor. Oluklar endişe verici boyutlara ulaştı. Fabrikaların kirli atık boşaltımı ayrıca zarar veren faktörlerin başında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: