Manisa, Lidya veya başka bir Ön Asya dilinde, anlamını bugün bilemediğimiz bir kelimeden türemiştir. Evliya Çelebi’ye göre ise Latinler buraya büyük anlamında “Nisa” derlermiş. Manisa’nın Bizanslılardan alınmasından, sonra “Magnesia” denilmiş ki, bunun manası da “Kafir Karısı Şehri” demekmiş.

“Mader” kelimesinin kısaltılması “Ma”dır ve “anne” anlamına gelmektedir. Fars kültürü bu bölgeye kadar çok etkili olmuştur, “Nisa” Arapça, İbranice, Fenikece, Aramice dilinde aynı anlamı içeren kelimedir…

Ma-n-İsa İsa’nın annesi şehri manasına da geliyor. Spil dağında bulunan ve haritalarda gösterilen yere Meryem Taşı adı verildi.

Meryem Ana’nın Efes’e gitmeden önce Manisa’da “Roman Shire” ismindeki tapınakta kaldığı ve o yüzden bu bölgeyi şereflendirdiği için İsa’nın annesi anlamına gelen Manisa ismi verildiği söylenir.

Böylece Hitit, Aka, Frigya, Lidya, Hellen, Roma ve Bizans egemenliklerini yaşayan Manisa’nın, Antik Çağ’daki adı Magnesia’dır. 1313 yılında Saruhanoğulları tarafından Bizanslılardan alınan şehrin adı Manisa olarak değiştirilmiş ve Beylik merkezi haline getirilmiştir.

Save

Save

Save

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: