Kütahya Altıntaş ilçesi, Çalköy’de 30 Ağustos 1922’de Atatürk’ün idare ettiği Başkumandanlık Meydan Savaşı’nda, Dumlupınar’da 1 Eylül 1922’de “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir, İleri” emrini verdiği 1.181 rakımlı Zafertepe’de Zafertepe Anıtı’nı ziyaret ettik. Büyük önder ve şehitlerimizi andık dua ettik

Zafertepe’de bulunan anıt 30 Ağustos Zaferi ve Kurtuluş Savaşı’nı Türk Milleti’nin birlikte oluşturduğunu sembolize ediyor. Anıtın yapılmasına 1964 yılında karar verildi ve 30 Ağustos 1972 yılında tamamlandı. Her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı burada bir başka anlamlı kutlanıyor.

Kurtuluş Savaşı’nı sembolize eden bu anıt değişik yöndeki üçgen bloklardan meydana geliyor. Bununla Türk Milleti’nin diğer milletlerin gösterdiği haksızlığa feveranını ve Anadolu’yu işgal eden düşman kuvvetlerine karşı tek vücut halinde birleşerek kazandığı zaferi simgeliyor.

Bir kenarda ise iki adet uçak maketi bulunuyor. Düşman kuvvetleri son teknoloji ile Türk ordusuna saldırırken, düşmandan ele geçirilen balmumu kanatlı uçaklar ilk pilotlar tarafından istihbarat amaçlı kullanlarak büyük zafere büyük katkıda bulundular. Bir köşede bulunan top ise yine o günleri simgeliyor. Buralara kadar gelip büyük önder Atatük ve şepitleri anmak her Türk evladının onlara minnet borcudur. Tüm şehitlerimize Allah rahmet etsin.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: