Otundan, sütünden, koku ve tat bakımından Van’ın otlu peynirinin üzerine yoktur. Hele yanında bal ve lavas ekmeği olursa tadına doyum olmaz. Peynire katılan özel otlar ve yabani sarmısak peynirin besin değerini artırırken sağlık verir.

Söylentiye öre 18. Yüzyılda Van’a gelen bir Ermeni hekimden öğrenilip, yöreye yayılan bu peynir türü, önceleri ilaç olarak kullanıldı. Uzun ve şiddetli geçen kış aylarında, çevreyle de ilişkisi kesilen ilin dağlık yörelerinde, vitaminsizlikten ileri gelen hastalıklar, bol bol otlu peynir tüketilerek engellendi.

Van otlu peyniri ilkbaharda süt ve otun bol olduğu dönemlerde hazırlanır. Peynir mayasıyla yöre otlarının karışımından elde edilir. Otlu peynirde kullanılan otlar, çiçeklenme zamanında dağ ve yaylalardan toplanan yabani sarmısak, dağ nanesi, mustafa çiçeği ve kekikten oluşur. Bazen koyun sütüne inek ve keçi sütünün de karıştırıldığı olur.

Sütler çiğ olarak ya da çok az ısıtılarak mayalanır. Mayalama sıcaklığı yaklaşık 30ø dir. Süt 1-2 saatte pıhtılaşır. Daha sonra bir kat pıhtı, bir kat önceden doğranmış çeşitli yabani otlar katılarak bez bir torbaya alınır. İşlem bittiğinde torbanın ağzı kapatılıp iki taş arasına sıkıştırılarak veya üstüne tahta ağırlık konarak süzülmeye bırakılır. Beş altı saat süzüldükten sonra elde edilen teleme, kelle olarak ya da bir tezgah üzerinde el büyüklüğünde 2-3 cm. kalınlığında dilimlere bölündükten sonra tuzlanır veya salamuraya atılır.

Save

Save

Save

Save

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: