Avrupa’nın müzik şehri olarak bilinen Avusturya’nın başkenti Viyana’dan başlayarak  önderliğinde Cruisera TurizmMelk, Dürstein, Slovakya’da Bratislava, Macaristan’da Budapeşte, Estergon ve Mohaç”a kadar nehir gemisi Fidelio ile gezi muhteşemdi.
2012 yılında yenilenen Ukraynalı Crucemundo şirketinin işlettiği Fidelio gemisi Avrupa’nın en konforlu nehir gemilerinden biri olarak biliniyor. 148 yolcu alan ve 74 personeli bulunan gemi 360 ft uzunluğunda ve 37.4 ft eniyle oldukça konforludur. Yaz aylarında terasında güneşlenme ve havuza girme imkanı bulunan Fidelio ile  Noel Pazarları gezisini eski ticaret yolu olan Tuna nehri üzerinde yaptık.

Yüzyıllar boyunca Avrupa’nın en önemli kültürel ve siyasî merkezlerinden biri olan ve bu kimliğini kısmen de olsa günümüzde de korumayı başaran Viyana yolculuğun başlangıç ve bitiş yeri oldu. İstanbul’dan Viyana’ya Türk Hava Yolları ile uçtuktan sonra 8 gün 7 gece konaklayacağımız Fidelio’ya ulaştık.

Viyana sanatı ve müziği ile Avrupa tarihinin başkenti niteliğind şehirdir. Bir bakıma Batı medeniyetinin doğu sınırı sayılabilir. Barok mimarisinin özel yapılarıyla süslü olan Viyana Avrupa’nın ünlü Tuna nehri üzerinde yer alır.
Tuna nehri günümüzde Romanya, Ukrayna, Moldova, Bularistan, Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan, Slovakya, Avusturya, Almanya olmak üzere 10 farklı ülkeden geçer. Tuna üzerinde Avusturya’nın Viyana, Slovakya’nın Bratislava, Macaristan’ın Budapeşte, Sırbistan’ın Belgrad başkentleri yer alır.

Save

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: