ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM-1

SAYGON (HO CHİ MİNH CITY) / VİETNAM- Türkiye’nin önemli seyahat acenteleri ile turizm sektörünün önemli gazetecileri Focus Travel’in konuğu olarak dünyanın merak ettiği Vietnam ve Kamboçya’yı keşfediyorlar.

Vietnam’da yerleşik olan Türk acente Focus Travel’in Vietnam, Kamboçya’da düzenlediği tanıtım turuna katılan Türk turizmciler Uzakdoğu’nun gizemli ülkesinde savaşın izleri yanında tarih ve kültürünü araştırıyorlar.

Özkan Altıntaş ve Yusuf Duru Vietnam Saygon Havalimanı terminalinde

KATILIMCILAR

Focus Travel CEO’su Dang Bao Hieu, Dang Hieu Minh ve Genel Müdürü Mehmet Kın’in konuğu olarak geziye, Focus Travel Turkiye Temsilcisi Sevda Yılgaz, Duru Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Duru, Siam Tur Üretim Müdürü Gürsel Andıç, More Travel’dan Murat Ayar, ETS-Jetset Üretim Müdürü Sevinç Çiçek, OTC Üretim Müdürü Türkan Kaya, Jolly Tur Outgoing Direktörü Zeynep Kızıltan, Cafetur Outgoing Müdürü Tülay Özkan, Vip Shop-Mistral Tur Genel Müdürü Feyzullah Ulusoy, THY Skylife dergisinden Fatma Esra Yalçınalp, THY Satış Müdürlüğü’nden Gayret Yüksel, Show TV Haber Koordinatörü Ayhan Bölükbaşı, Show TV’den Ender Bölükbaşı, Hello, Auto Show dergilerinden Erdem Kırım, Atlas dergisinden Murat Köksal, TürkiyeTurizm.com’dan Özkan Altıntaş, katılıyor.

THY İLE 12 SAATLİK UÇUŞ

Türkiye’yi dünyaya bağlayan Türk Hava Yolları’nın uçtuğu en uzak noktalardan biri olan Vietnam’ın diğer adıyla Ho Chi Minh şehrine Türk turizmciler Bangkok aktarmalı olarak yaklaşık 12,5 saat yolculuktan sonra vardılar.

THY’nin Airbus 330-300 uçağında sürekli ikramla konforlu ve rahat bir yolculuk yapıldı. İstanbul’dan saat 00.40’ta binilen uçak 10.00’da Bangkok’a vardı. Burada bir buçuk saat beklendi. Saygon yolcuları uçakta beklerken temizlik yapıldı ve yeni yolcular alındı. 11.30’da kalkan uçak 13.00’de Saygon’a vardı. Saygon saatine göre ise 04.40’ta İstanbul’dan kalkan uçak 18.00’de Saygon’a vardı.

KAPIDA VİZE KOLAYLIĞI

Yola çıkmadan önce kapıda vize için yanımıza ikişer fotoğraf ve davet yazısı almamız istenmişti. Havalimanında turizm acentelerinin temsilcileri ellerinde konuklarının adı yazılı tabelalarla yolcuları Türkiye’dekinin aksine çıkışta değil de, gümrüklü sahada bekliyorlardı. Bizi karşılayan FocusTravel’in personeline vesikalık fotoğrafları verdik. Birir fotoğraf ve tek girişlik vize ücreti olan 45 doları verdik. Çok girişli vize ise 65 dolardı. Hepimize birer aylık vize verdiler. Pasaport kontrolünden sonra giriş yaptık. Valizlerimiz biz gelmeden önce banttan indirilmişti.

SICAK VE RUTUBETLİ HAVA

Terminalden dışarı çıktığımızda İstanbul’da bırakılan serin havadan sonra 33 dereceyi geçen rutubetli hava yüzümüze çarptı. Zaten uçaktan iniş için körüğe girdiğimizde yanıyorduk. Terminalde üzerimizdeki İstanbul’a uygun giyimi değiştirmek zorunda olduğumuzu anladık. Ancak Uzakdoğu’da otobüs klimalarının çok soğuk kullanıldığını biliyorduk. Otele kadar üzerimizdekilerle yolculuk yapmaya karar verdik. Beklediğimiz gibi otobüs klima ile soğutulmuştu.

MEHMET KIN, 2001’DE SAYGON’A GELDİ

Focus Travel Genel Müdürü Mehmet Kın bizi ekibiyle karşıladı. Mehmet Kın, İstanbul’un en eski otellerinden olan Aksaraybölgesindeki Monaco Oteli’nin sahibi iken, oteli satıp Uzakdoğu’yu tercih eden turizmcilerdendi. 2000 yılında Saygon’da kurulan Focus Travel bünyesine 2001 yılında katılan Mehmet Kın, Proje Müdürü olarak Focus Travel’a bir çok şey kattı. Şimdi ise Türkiye’nin merak ettiği Vietnam, Kamboçya’yı tanıtmak için çalışmalar yürütüyor.
Otobüste konuklara “hoş geldiniz” konuşması yapan Mehmet Kın, Naçang bölgesinde yaşadığını belirterek “Naçang buranın Antalya’sıdır. 17 km sahili, eğlence yerleri, balık restoranları ve inci tarlaları ile ünlü adalar bölgesidir. Biz orada gezi gemileri yapıyor ve turlar düzenliyoruz. Mekong Nehri’nde gemi gezisi herkesin tercih ettiği turdur” dedi.

FocusTravel’in rehberi Film ise İngiliz aksanıyla konuşarak herkesi kendine hayran bırakan İngilizcesiyle Saygon ve gezi programı hakkında kısa bilgiler verdi. Gruptan yöneltilen “İngiltere’ye gittin mi? İngilizceyi nereden öğrendin?” sorusuna ise “Kitaplardan plaklardan” diyerek herkesi şaşırttı.

SKUTER CENNETİ

Saygon’da savaş sonrası yıkık ve darmadağınık bir şehir bekleyen turizmcileri Uzakdoğu’nun en modern şehirlerinden biri karşıladı. İstanbul’dan 4 saat ilerde yaşamın bulunduğu Saygon’da otobüsle havalimanından Novotel Saigon Center’e giderken trafikte üzerinde kızlı, erkekli, yaşlısı genci ile giden binlerce motosiklet herkesin dikkatini çekti. Rehber Film, Saygon’da 5 milyon “skuter’in trafikte olduğunu söyledi.

OTOBÜSÜN IŞIKLANDIRMASI ŞAŞIRTTI

Hai Ba Tung Street’te bulunan Novotel Saigon Center’e vardığımızda hemen oda kartlarımızı aldık ve yorgunluğumuzu atmak üzere kendimizi duşun altına attık. Otelin odaları çok rahattı. Hasta olmamak için hemen klimayı kapattım. Duştan sonra tişörtumu giyerek aşağı indim. Gündüz bizi getiren otobüsün için gece olunca rengarenk ışıklıydı. Uzakdoğu’nun süsleme merakı ile otobüsün içi İstanbul’un Beyoğlu semtindeki pavyonlar gibi rengarenk ışıklandırılmıştı.

MANDARINE RESTAURANT’TA AKŞAM YEMEĞİ

Focus Travel’in Proje Müdürü Mehmet Kın ile Üretim Müdürü Dang Hieu Minh’in konuğu olarak Ngo Van Nam Street’te bulunan Vietnam’ın tüm otantik yapısını simgeleyen Mandarine Restaurant’a gittik. Otobüsten inerken rehberemiz çanta taşıyanları uyardı. “Çantalarınızı boynunuzda sıkı tutun. Motosikletli hırsızlar kapıp kaçabilir. Sonra çekik gözlü ve motosikletli Çinli görünümlü biri şeklinde tariften başka bir şey yapamazsınız” dedi. Lokantaya doğru giderken çevre güvenliğini sağlamak üzere elinde ışıklı bir sopa bulunan, lokantanın güvenlik görevlilerinin bizlere yol gösterdiğini gördük.

İçersinde şarap kavı ve bölümü bulunan lokanta birkaç katlıydı. Tamamen ahşap döşeli, Uzakdoğu’nun tüm simgeleriyle süslü ve özenle hazırlanmış sofraları ile muhteşemdi. Bizi kapıda geleneksel nezaketleriyle bizi kapıda karşılayan görevliler yol gösterdiler. En üst katta özel bir odada hazırlanan iki masaya oturduk.

MUHTEŞEM YEMEK
Daha sonra ise bölgenin özelliğine uygun seremoni ile sunulan Vietnam mutfağının dreniz mahsullerinden oluşan en güzel lezzetlerine tanık olduk ve tatma imkânı bulduk.

Önce pirinçten yapılma yufka dürüme sarılı karides ve sebze demeti geldi. Soyadan oluşan sosa batırarak yediğimiz yemek çok lezzetli ve hafifti…

Sonra ise yağda kızartılmış pirinç yufka dürüme sarılı deniz mahsulleri sıcak olarak geldi.

YEMEKLERİN HEPSİNE AYRI SOS SUNULDU

Bu arada yemeklerin hepsine küçük bir tabakta ayrı sos geliyordu. Bu kez Chili biberi ile yağlı bir sos geldi. Bandıra bandıra yedik.

Her yemekte pirinç yufka dürüm yer alıyordu. İnsanı tok tutan şişmanlatmayan ve ekmek yedirmeyen yöntemi beğenmiştik. Uzakdoğuluların neden ince oldukları buradan anlaşılıyordu. Kızartılmış pirinçten pankek arası karides sıcak olarak servis yapıldı.

Daha sonra ise sofraya arka arkaya yeni lezzetler konuldu. Biberli ızgara tavuk, soya sosunun içinde enfes bir balık filetosu ve Vietnam usulü marine edilmiş sarımsaklı ıspanak müthiş lezzetliydi.

Bu arada sebze demeti içine sarılı olarak gelen içinde havuç ve bezelye taneleri bulunan pilavı yabana atmayalım. Bütün bu yemekleri hafif buruk ve biberli, şiraza benzer kırmızı şarapla yedik. Yemeğin sonunu ise çok lezzetli bir krem karamel tamamladı.

Lokantadan otele dönerken ışıl ışıl Saygon’u izledik. Caddelerde dolaşmak istedik. Ancak rehberimiz “Burada hayat 21.00’de durur” deyince hevesimizi daha erken bir saate saklayarak otele döndük.

CU CHİ TÜNELLERİNE GİDECEĞİZ
Ertesi gün kahvaltıdan sonra (Cu Chi Tünelleri Turu) Cu Chi’ye gideceğiz. Vietnam halkı tarafından Amerika savaşı esnasındaki rolünden dolayı kahramanlık bölgesi olarak bilinen bölgedeki 220 kilometrelik yer altı tünellerini yerli ve yabancı turistler sürekli ziyaret ediliyor. Cu Chi ormanları içerisinde yapılacak gezi sırasında isteyenler tünellerden geçecek. Gezi tarihi yapılarla sürecek. Daha sonra ise Saygon’da iki oteli ziyaret edeceğiz.

VİETNAM VE KOMBOÇYA’DAKİ GEZİ PROGRAMI ŞÖYLE:

A Glımpse Of Vıetnam & Cambodıa

I. Itinerary

Day 1 (25 Apr, Thu): Welcome to Saigon, Vietnam (D)
You’ll receive warm welcome from your local guide upon arrival in Saigon and be transferred to hotel for check-in & tour briefing. This evening you’ll be honored guests at the welcome dinner at Mandarin.

Day 2 (26 Apr, Fri): Saigon – Cu Chi Tunnels – Saigon (B, L)

We begin today with a drive off the city to Cu Chi and explore the amazing tunnel system built by Communist guerillas during the Vietnam War. Known as the “Iron Triangle” during the war of the 60’s, the story of Cu Chi is one of struggle, determination against all odds, and eventual victory. Now the tunnels are a major site of interest for tourists and historians, and those interested in Vietnam’s military history. Return to town and visit the most outstanding sights in the very centre of Saigon such as the Reunification Palace, the War Museum, the Notre Dame Cathedral, the French Post Office, Hotel De Ville, the city hall, Ben Thanh Market, etc…

Day 3 (27 Apr, Sat): Saigon – Nha Trang (B)

We leave Saigon for Nha Trang on the flight VN 7356 @ 11:45-12:40. Nha Trang is a picturesque coastal town in Middle Vietnam with the long sandy palm-fringed beach; turquoise waters scenic islands, and interesting nightlife compared to that in Waikiki. This afternoon we visit the Po Nagar Towers-remnants from the once flourishing Cham civilization, Long Son Pagoda, the lively Dam Market and the vibrant beachfront streets.

Day 4 (28 Apr, Sun): Nha Trang -Hanoi (B, L)

We spend a morning cruising amongst tropical islands through turquoise water, enjoying swimming, snorkeling and seafood. At 15:30 we transfer to the airport to catch the flight VN 1552 @ 17:55-19:40 to Hanoi, Vietnam’s cultural and political centre. Meeting and greeting upon arrival and transfer to the hotel

Day 5 (29 Apr, Mon): Hanoi-Halong -Hanoi (B, L)

Today we journey east to Halong Bay, Vietnam’s greatest natural wonder. In Halong we board a traditional junk and set sail for a cruise of the bay, declared a World Heritage Site to protect its beauty. Navigate through many of its three thousand islands and rich rock formations and stop at some islands, and even visit an amazing cave. Enjoy ocean-fresh seafood and challenge yourself with swimming and kayaking. We close out the day by returning to Hanoi for the night.

Day 6 (30 Apr, Tue): Hanoi – Siem Reap (B, L)

This morning we pay a visit to the mausoleum of Ho Chi Minh, the Presidential Palace, Ho’s stilt house, the Single Pillar Pagoda, the Temple of Literature being the nation’s first university, and the time-honored Old Quarter of 36 guild streets. After the famed water puppet theatre, we transfer to the airport for the flight VN 835 @18:00-19:40 to Siem Reap, Cambodia. Warmly welcome at the airport and transferred to the hotel for overnight.

Day 7 (01 May, Wed): Siem Reap (B, D)

Today we start exploring the wonders left by a highly complex civilization that controlled the greater part of Southeast Asia for four centuries. Enter the Great City of Angkor Thom through the South Gate and traverse to admire Baphoun and Phimeanakas temples, Terraces of Elephant and Leper King, and especially the mysterious smiling Bayon. After a break we’ll visit the jungle-clad temple of Ta Prohm and the epic temples of Angkor Wat. Hike up Phnom Bakheng to behold the magnificent sunset into the land of temples. In the evening we enjoy dinner with entertainment from Apsara dancers. Free time afterwards allows an exciting walk to see the lively Pub Street and the lucky Night Market.

Day 8 (02 May, Thu): Departure (B)

Time allowing, we’ll take a cruise on Tonle Sap – the Great Lake in spiritual life of the Cambodian, to see floating villages and get a taste for life ruled by monsoonal rains and water-based agriculture. Transfer to the airport for a flight to Bangkok or Saigon where you’ll connect to the flight home.
http://www.turkiyeturizm.com/ sitesinden 15.07.2017 tarihinde yazdırılmıştır.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

273 total views, 0 views today

1 Yorum

  1. 23 yıl önce Ho Chi Minh City (Saygon) Maratonu’nda bedensel engelli sporcum Yavuz Şap ile birlikte koşmuş ve fahri konsolosluğumuzun bile olmadığı Vietnam’da kahraman olmuştuk. Amerikan savaşı sebebiyle sakat kalan Vietnamlılara azim ve dayanışma yönünden örnek olduğumuz için gazeteler “Teşekkürler Türkiye” diye manşet atmıştı. Aynı şekilde Kamboçya’da Angkor Wat tapınaklarının bulunduğu Siem Reap Maratonu’nda da koşmuştuk. Turizmciler ilerideki Vietnam ve Kamboçya ziyaretlerinde bize de haber verirlerse belki birlikte gideriz. http://www.maratonturk.com/kambocya6 http://www.maratonturk.com/kambocya7

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: