Çok gezen çok görür derler. Bense çok gezip çok kişiyle buluşuyorum. Herkes diyor ki: Hiç durmuyorsun. Aslında bunun arkasında insan sevgisi var. Sadece insanları seviyorum. Bana göre “İşleyen demir pas tutmaz.” Kalabalık olmayan yerlerde , dağlarda , bayırlarda uzun süre yaşayamam. Çevremde sevdiklerim, arkadaşladım, insanlar eksik olursa bir boşluk hissediyorum. İnsanları özlüyorum. Bu nedenle her zaman her yerde birileriyle olabiliyorum. Yıllar böyle geçti. Bu geçen yıllar içinde Türk turizminin önemli isimleriyle birlikte olduğumuz günleri yaşadım. İşte size onlardan bir demet sunuyorum.

SEFA İNAN ile Atatürk Havalimanı’nda

Türk havacılık sektörünün önemli isimlerinden Hava-İş Sendikası eski başkanı ve şimdilerde yazılarını AirlineHaber.com adlı sitede okuduğunuz değerli arkadaşım Sefa İnan ile Atatürk Havalimanı’nda Havacılık Fuarı’nda birlikte olmuştuk. O tarihlerde Vefa Lisesi’nden değerli arkadaşım ve 33 yıl Amerika’da Uçak Mühendisi ve pilot olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen ve kaybettiğimiz havacılık yazarımız Ünal Başusta’da cesur yazılarıyla tanınıyordu. Şimdilerde o cesur yazı geleneğini Sefa İnan, AirlineHaber.com’da ve turkiyeturizm.com’da sürdürüyor.

TALHA ÇAMAŞ

Türk turizminin iki önemli ismi Talha Çamaş ve Hüseyin Kurtoğulları. Turizmi taşıyan 100 kişi saysanız bunlar ilk sırada gelir. Visitur Başkanı, TÜRSAb eski Başkanı Talha Çamaş şimdilerde mezun olduğu Dürüşafaka Mezunları Derneği’nin yönetiminde önemli işler yapıyor.

HÜSEYİN KURTOĞULLARI

Plantur Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kurtoğulları ise eskiden TÜRSAB kongrelerinin kilit adamı idi. Daima yenilikler pişende koşan Hüseyin Kurtoğulları’nın yanında bir çok turimci yetiştiği için ona “Usta” lakabı yakıştırıldı.İstanbul’a iki katlı otobüsleri getiren, helikopterle havadan İstanbul’u seyrettiren hep o oldu. Ancak son dönemde iki katlı turizm otobüsleri ihalesidönen çirkinlikler yüzünden elinden kaçınca çok üzüldü. Bütün buna rağmen işinin başında olan Hüseyin Kurtoğulları yeni projeler üretiyor ve dinamizminden bir şey kaybetmedi.

CANKUT BAGANA

Yaklaşık 45 yıl önce Hürriyet gazetesi’nde turizm haberleri yapmaya çalışırken Cankut Bagana adını duyuyordum. Atatürk Havalimanı muhabirliği yaptığım dönemde Türkiye’ye ilk charter uçağı indirenlerden biriydi.
Daha sonra otelcilik, yurtdışında tur operatörlüğü, rehberlik ve Kapalı Çarşı’da halı satıcılığı dahil turizmin nesi varsa yaptığını görüyordum.
O günlerin en büyük turizm şirketi oldu Ten Tour ile yılda yaklaşık 800 bin turist getiriyordu. Ten Tur’da Ömür Çağlar, Tuna Hetman’da vardı.
Aradolu turları yapar ve Kapadokya’ya binlerce turist taşırlardı. Yurtdışında Ten Tour’un operasyonlarında Vural Öger ve Cem Kınay gibi isimlerle ortaklık yapıyordu. Sonra tur operatörlüğü ile birlikte Kıbrıslı bir işadamından alınan Onur Air’in sahibi olarak ortaya çıktı.

MUSA ALİOĞLU

Hürriyet gazetesinde uzun yıllar birlikte çalıştığım Musa Alioğlu, Trabzonlu olmakla övünür. 1996 yılında Hürriyet Gazetesi’nden ayrılarak aktif gazeteciliğini bitirdi.1987 yılında kurulan Saga Tours fimasının kurucu ortağı ve genel müdürü oldu. Kısa adı TÖSHİD olan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

HAMDİ TOPÇU

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığı dönemde önemli başarılara imza atan Hamdi Topçu,
THY’de Mali Denetim Komite Başkanlığı’nı ve Yönetim Kurulu Başkanvekilliği’ni yürütüyordu. Topçu, 1 Ocak 2010’da Candan Karlıtekin’den boşalan THY Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine geldi.2015’teTHY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, görevinden istifa etti.

EMİN ÇAKMAK, CEM POLATOĞLU, ERMAN TOROĞLU ile Finlandiya Helsinki’de

Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak ile 10 yıldan bu yana Türkiye Sağlık Turizm Konseyi’nde birlikteyiz. Dünyada bir çok ülkeye birlikte gittik. Finlaydiya’nın Helsinki şehrinde- spor yazarı Erman Toroğlu ve Baracuda Turizm’in sahibi Cem Polatoğlu birlikte oldu.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: