Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ’un çektiği fotoğraflar muhteşem. Yaz aylarında çektiği fotoğraflara kışın karlı günlerini de eklemiş. Van Gölü’nün çevresini birlikte dolaşmış, tersine uçan balıkları izlemiştik. Tersine uçan balıklarla ilgili yapılan yenlikler muhteşemdi. Van Gölü’nde botla gezimizi ise fırtına yüzünden yapamamıştık.

Muzaffer Aktuğ. Van Gölü’nün çevresinde her noktayı gezerek fotoğraflarıyla büyük bir arşiv oluşturuyor. Onun çektiği kırmızı flamingolar ise bir harika… Afrika’ya doğru uçan kırmızı flamingoların büyük göçleri sırasında mola verdikleri zaman Van, kuş gözlemcilerinin ve fotoğrafçıların akınına uğruyor. Kırmızı flamingolar için büyük şenlikler düzenleniyor.

Ayrıca Van Türkiye’nin endemik bitki cenneti. bu özelliğiyle Japon bitki uzmanlarının akınına uğruyor. Bu endemik bitkilerden birinin içene katıldığı Van’ın otlu peyniri ise en şöhretli yiyeceklerden. Ayrıca bahar aylarında Van’ı kaplayan yüzlerce çiçek arasında dolaşan arıların ürettiği Van’ın özel balı ise çok değerli olarak görülüyor.

Van’da bahsedecek çok şey var. Van Gölü ortasında yer alan Akdamar Kilisesi bir dünya harikası.
Van Kalesi ise gezilmeye değer. Zirveden görünün manzara muhteşem. Tabii Van kahvaltısı… “Bak hele Bak Yusuf Konak”ta kahvaltı etmeden Van’dan ayrılmak eksiklik olur. Türkiyemizin en güzel yörelerinden biri olan Van görülmeye değer yüzlerce özellik barındırıyor.

Save

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: