Spil Dağı’nın eteklerinde Ağlayan Kaya ya da diğer adıyla Niobe Kayası olarak bilinen kayanın bir sanat eseri olup olmadığı antik çağdan beri tartışılır. Doğal aşınma sonucu başı önüne eğik, ağlayan bir kadın görünümü kazanmıştır.
Eski Yunan mitolojisi yoluyla günümüze gelmiş öyküsüyle yitirdiği çocuklarının ardından gözyaşı döken kahırlı anaların simgesi haline gelmiş Frigyalı (veya Lidyalı) Tantalus’un kızı Niobe’nin, Zeus tarafından burada taşa dönüştürüldüğüne inanılır.

Efsaneye göre Niobe’nin yedi oğluyla yedi kızı olduğuyla övünüyordu. Leto’nun ise yakışıklı Apollon ve güzeller güzeli tanrıça Artemis adlı iki çocuğu vardı
Niobe Leto’dan daha doğurgan olmakla övünüyordu. Bu gururu nedeniyle onu cezalandırmaya karar veren Leto, Apollon’a Niobe’nin bütün oğullarını, Artemis’e de bütün kızlarını öldürttü. Çocukların cesetleri 10 gün sonra tanrılar tarafından gömüldü.

Frigya’daki evine dönen Niobe’nin acılarını dindirmek isteyen Zeus onu Spylos dağının (Spil Dağı-Manisa) yamacında bir kaya parçasına dönüştürdü.
Efsane böyle bitiyor. Dağın yamacında duran kadın başı, görüntüsündeki kayaya çok yakından bakıldığında gözyaşlarının aktığı görülürmüş. Başka bir söylenti de eğer yanında oynayan çocuklar olursa gözyaşları kesilirmiş.
Ağlayan Kaya yanına yakın zamanda bir amfitiyatro düzenlemesi yapıldı. Kayayı ziyaret edenler arasında duygulu mesajlar yazarak yere sermek alışkanlık haline geldi.

Save

Save

Save

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: