Türk kahvesinin çekirdek halinden pişirilme ve sunma aşamasına kadar kullanılan araç, gereçler müze olacak kadar zengindir.
Çekirdek kahveyi elde çekmek için Bursa ve İstanbul’da yapılan nakışlı, yazılı ve pirinç ve ahşaptan yapılan kahve değirmenleri vardır. Bakır veya pirinçten dövülerek farklı desenlerde yapılan yapılan su ibriği, süslü saplı cezveler, zarif kulpları bulunan rengarenk fincanlar, kahvenin taşınırken soğumaması, köpüğünün kaybolmaması için pirinç veya gümüşten yapılan süslü kapaklar ile minik tepsiler, kahveyi taşımak için kullanılan kahve askıları…

GÜMÜŞ VE ALTIN FİNCANLAR
Bunların hepsi karakteristik özellikler taşır. Bunlar bazen gümüş ve altından yapılır. Fincanlar ise Türk zevkine uygunmotiflerle süslüdür. Genellikle İznik veya Kütahya’da porselen atölyelerinde yapılanlar makbuldür. Bu özel kahve takımları Avrupa’da imal edildiğinde “ala turque” diye adlandırıldılar. Soğutma kabı, kahve muhafaza kutusu gibi aksamlar ağaçtan yapılarak oymalarla süsleniyor.

KAHVE NASIL PİŞİRİLİR?
Eskiden Türk kahvesinin adı, kullanılan kahve ve şeker miktarına ve kahvenin pişirilmesi için gerekli zamanla kullanılan yönteme göre belirlenirdi.
Erbabı, kahve hazırlanırken soğuk su kullanılması gerektiğini belirtiyor. Tiryakiler özellikle mangalda, odun kömüründen oluşan ağır ateşte 15-20 dakika pişirilmesini tercih eder. Cezve sık sık ateşe sürülüp geri çekilmelidir. Her fincan kahve için bir kaşık kahve ve bir kaşık şeker kural haline gelmiştir. Nasıl pişirilirse pişirilsin köpüksüz Türk kahvesi düşünülemez. Eski Türk kahvesi ise genellikle şekersiz olurdu. Kahveden önce ve sonra tatlı bir şey yemek veya içmek geleneği vardır. Tatlı olarak şerbet gibi içecekler alındığı gibi reçel, şekerleme veya lokum da yenir.

SADE, YANDAN ÇARKLI, ORTA
Osmanlı İmparatorluğu’nun etkisindeki Yunanistan, Makedonya, Yugoslavya gibi yerlerde ve Türkiye’de kadınlar tarafından Türk kahvesi genellikle şekerli olarak alınır. Bu bakımdan sade, yandan çarklı, orta gibi isimlerle kırkı aşkın kahve pişirme şekli bulunur. Kahvenin değişik ve güzel bir koku taşıması isteniyorsa fincanların dibine yerleştirilen bir muhafaza içine kokulu maddeden bir parça konulur. En çok yasemin, amber, karanfil ve kakula kullanılır.
Kahvenin ardından içilen su için kimileri kahveden hemen önce içilmesini önerirler. Bunun sebebi önceden kalan farklı lezzetlerden damağı arındırarak kahvenin tadının daha iyi alınmasıdır.

Save

Save

Save

Save

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: