Avusturya ziyaretimde Viyana’ya gelipte şnitzel yemeden gitmek olmaz. Viyana’nın en ünlü lokantası Figlmüller’e gittim. Yanında bira ile yediğim şnitzel güzeldi. Viyana’dan çıkıp dünyaya yayılan bu lezzeti yerinde tatmış oldum.
Şnitzeli biraz değerlendirelim.
Şnitzel ile birlikte verilen limonun kesim şekli hoştu. Limonu sıkmak için gösterilen çabayı hafifletmek için çapraz şekilde kesim yapılmıştı.
Şnitzelin lezzetine gelince, İstanbul lokantaları ile kıyasladım.
Güzel pişmişti. Yanında içtiğim bira güzeldi. Ama şnitzel olağanüstü değildi. İstanbul’da daha lezzetlilerini yedim desem yalan olmaz. Çünkü şnitzelin üzerinde içi maydanozlu tereyağı yoktu. Et güzeldi, ama gelişigüzel sunulmuştu. Üzerini kaplayan galeta unu güzel yayılmıştı. Pişimi güzeldi.

Sonra yanına haşlanmış patates, domates ve salata geldi de biraz nefes aldık. Yanına Ottakringer birayı içinde biraz moral bulduk.
Yanında garnitür olarak bir şeyler verilmeliydi. Kısaca cimrilik etmişlerdi. Yanına parakes kızartma veya başka garnitür koysalar daha şık olacaktı. Lokanta nasıl olsa doluyor diye bunları jnemsemediklerini gördüm. İstanbul’daki ikramın bolluğunu aradım.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: